Azərbaycan Respublikasının Səfirliyinin COVID-19 ilə əlaqədar Səyahət və Konsulluq fəaliyyəti ilə bağlı yenilənmiş məlumatı
Hal-hazırda Azərbaycan Respublikasının Səfirliyinin Konsulluq bölməsinin fəaliyyəti məhdudlaşdırılmışdır və bütün görüşlər öncədən Konsulluq üzrə məsul şəxslə razılaşdırılmalıdır. Öncədən təyin edilmiş görüş olmadığı təqdirdə, heç bir konsulluq xidməti həyata keçirilmir və heç bir ziyarətçi qəbul edilmir.
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 12 mart 2020-ci l tarixli qərarına əsasən “ASAN Viza” elektron portalı vasitəsilə və H.Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında vizaların rəsmiləşdirilməsi 45 gün müddətinə dayandırılır.
COVİD-19 virusunun xüsusilə geniş yayıldığı ölkələrin (Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının -ÜST yenilənən siyahısına əsasən) vətəndaşlarının və son 14 gün ərzində həmin ölkələrdə olmuş digər ölkələrin vətəndaşlarının viza müraciətlərinin qəbul edilməsi zamanı və viza rəsmiləşdirilmiş pasportların təhvil verilməsi zamanı COVİD-19 testindən keçmələri barədə tibbi arayış tələb olunacaqdır.
Koronavirus infeksiyasının inkubasiya müddətinin 14 gün olduğunu nəzərə alaraq və Azərbaycan Respublikasının Miqrasiya Məcəlləsinin 37.6-cı bəndinə uyğun olaraq, viza müraciətlərinə 15 gün ərzində baxılacaqdır.
Azərbaycana səfər edən əcnəbi ölkə vətəndaşları fərdi tibbi göstəricilər nəzərə alınmaqla, 14 gün müddətinə karantin rejiminə yerləşdirilə bilər və ya ev şəraitində 14 günlük fərdi karantin rejiminə riayət etmələri tələb oluna bilər. Həmçinin, əcnəbi ölkə vətəndaşları COVİD-19 testindən keçirilə bilər.
Xüsusi zərurət olmadığı təqdirdə, Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına xüsusilə ÜST tərəfindən koronavirus epidemiyası riskinin yüksək olduğu ölkələr, o cümlədən koronavuris infeksiyasının artdığı xarici ölkələrə səfərlərdən çəkinmələri ciddi şəkildə tövsiyə olunur.
Avstriya, Sloveniya və Slovakiyada yaşayan Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarından Səfirliyin konsulluq bölməsində qeydiyyatına düşmələri xahiş olunur. Bu qeydiyyat təcili məsələlər də daxil olmaqla daha səmərəli konsulluq xidmətlərinin göstərilməsi və vacib informasiyaların əldə edilməsini təmin edir.
Konsulluq qeydiyyatından keçmək üçün, konsulluq qeydiyyat vərəqəsinin (vərəqə qeyd olunan linkdə əldə edilə bilər: <http://vienna.mfa.gov.az/content/66>) doldurulub rk_gurbanov@mfa.gov.az elektron poçt ünvanına göndərilməsi xahiş olunur.
Azərbaycan Respublikası Türkiyə, Gürcüstan və bir sıra digər ölkələrlə (ölkələrin tam siyahısı barədə məlumatı göstərilən linkdən əldə etmək mümkündür: <https://cabmin.gov.az/az/article/728/>) hava, eyni zamanda Gürcüstan və Türkiyə ilə quru sərnişin nəqliyyatı dayandırılmışdır.
Yenilənmiş məlumatlar aşağıdakı linkdən əldə edilə bilər: <https://cabmin.gov.az>
Anlayışınız üçün Sizə təşəkkür edirik, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarının təhlükəsizliyi bizim üçün əsas prioritet olaraq qalır. COVID-19 virusunun yayılmasına qarşı bütün beynəlxalq birliyin birgə səylərinə verdiyiniz töhfənizi yüksək qiymətləndiririk.

TRAVEL WARNING: COVID19
Following the WHO designation of COVID-19 as the Pandemic and the respective measures taken by Azerbaijani and Austrian authorities, the Consular Section of the Embassy of the Republic of Azerbaijan will operate on a limited basis until further notice. Please note that in this period all visitors must schedule prior appointment before visiting the Consular Section. Please do not visit the Embassy without prior appointment! On a case-by-case basis, in case of emergency visitors may be accepted.
According to the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan from March 12, 2020, the issuance of visas upon arrival at the international airports of the Republic of Azerbaijan and electronic visas via “ASAN Visa” system are suspended for a period of 45 days in order to prevent spread of the virus.
Foreign citizens traveling to the Republic of Azerbaijan may be required to submit a medical certificate with negative results for COVID-19 testing. In absence of the certificate, foreign citizens may be denied entry and/or quarantined for 14 days or more.
Citizens of countries with a high prevalence of COVID-19 virus (according to the updated list of the World Health Organization-WHO) and citizens of third countries who have been in these countries in the past 14 days will be required to submit a medical certificate with negative results for COVID-19 testing at the time of their visa application and visa issuance.
Given that, the incubation period for coronavirus infection is 14 days, in accordance with paragraph 37.6 of the Migration Code of the Republic of Azerbaijan visa applications will be considered within 15 days.
Please also note the that citizens of Azerbaijan returning from international travel may be required to undergo quarantine of 14 days or more.
Citizens of the Republic of Azerbaijan living in Austria, Slovenia and Slovakia are encouraged to register at the Consular Section of the Embassy. This will facilitate effective provision of consular services, including in urgent cases and provide access to important information.
To apply for the consular registration, please complete the Consular Registration Form (available at <http://vienna.mfa.gov.az/content/66>) and send it to rk_gurbanov@mfa.gov.az.
Most recently, the Republic of Azerbaijan has suspended air travel with Turkey, Georgia and a number of other countries (complete list of destinations can be accessed at <https://cabmin.gov.az/az/article/728/>). The passenger ground transportation has also been suspended with Georgia and Turkey.
Please visit <https://cabmin.gov.az> regularly for updated information.
We thank you for your understanding as your safety and safety of citizens of Azerbaijan remains the top priority for us. We also appreciate your contribution to the common efforts by the entire internationally community against the spread of COVID-19.