Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri cənab Elmar Məmmədyarovun 2015-ci ilin 26 yanvar tarixində Slovakiya Respublikasına rəsmi səfəri zamanı Slovakiyanın Baş Nazirinin müavini və Xarici və Avropa İşləri Naziri cənab Miroslav Layçak ilə keçirdiyi görüşdə ölkələrimiz arasında mövcud olan ikitərəfli əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsini təşviq etmək məqsədilə Azərbaycanın Slovakiyada daimi diplomatik təmsilçiliyinin təsis edilməsi qərarına gəlmişlər. Bununla əlaqədar, Azərbaycanın Avstriyadakı Səfirliyinin (o cümlədən Slovakiyada akkreditə olunub) paytaxt Bratislavada Ofisi işə başlamış və bu məqsədlə müvəqqəti işlərin vəkili təyin edilmişdir.
Ofisin rəsmi açılış mərasimi 23 sentyabr tarixində təşkil olunmuşdur.  Mərasimdə Slovakiyanın dövlət və hökumət təmsilçiləri, o cümlədən bu ölkənin keçmiş Prezidenti cənab Rudolf Şuster, parlament nümayəndələri, diplomatik korpusun təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbirdə Azərbaycanın Avstriya, Sloveniya və Slovakiya Respublikalarındakı səfiri Qalib İsrafilov, Azərbaycan XİN-in xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Fəxrəddin Qurbanov və Slovakiyanın Xarici və Avropa İşləri Nazirliyinin Dövlət Katibi İqor Slobodnik çıxış ediblər.
Çıxış edənlər, Bratislavada diplomatik missiyanın açılmasını Azərbaycanla Slovakiya arasında ikitərəfli əlaqələrin yeni mərhələsinin başlanğıcı olacağını və bundan sonra daha da gücləndirilməsi və genişləndirilməsinə xidmət edəcəyini xüsusilə vurğulamışlar.

Opening of the Permanent Diplomatic Representation of Azerbaijan in Slovakia
During the official visit by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Elmar Mammadyarov to the Slovak Republic on 26 January, 2015 and his meeting with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic H.E. Mr. Miroslav Lajčak, with a view of promoting and developing bilateral relations between the two states the decision was taken to establish permanent diplomatic representation of Azerbaijan in Slovakia. In this regard, within the Embassy of Azerbaijan in Austria (also accredited to the Slovak Republic) Office in Bratislava was established and Charge d’Affaires with permanent residence there was appointed.
The official inauguration of the Office took place on 23 September 2015 where representatives of the Slovak Government, National Council, former Slovak President H.E. Mr. Rudolf Shuster as well of the diplomatic corps accredited to the Slovak Republic participated.
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Austria, the Slovak Republic and the Republic of Slovenia H.E. Mr. Galib İsrafilov, Ambassador at Large of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Fakhraddin Gurbanov and State Secretary at the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic H.E. Mr. Igor Slobodnik delivered their welcoming speeches at the ceremony. They underlined the importance of establishing the diplomatic mission in Bratislava which should be a new stage in bilateral relations between Azerbaijan and Slovakia and serve for their further strengthening at broadening in various fields.