Sloveniyada Mehdi Hüseynzadənin xatirəsinə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib
Sloveniyanın Nova Qoritsa şəhərində Azərbaycan və Sloveniya xalqının igid oğlu, əfsanəvi qəhrəman Mehdi Hüseynzadənin – Mixaylonun xatirəsinə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. İkinci Dünya müharibəsində Qələbənin 80-ci ildönümü ilə əlaqədar, anım tədbiri çərçivəsində İkinci Dünya müharibəsində vuruşmuş azərbaycanlılara və sloveniyalılara həsr olunmuş sərgi təşkil edilmişdir. Tədbir zamanı Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə istehsal olunan və Azərbaycan xalqının faşizm üzərində qələbədəki rolundan, eləcə də Azərbaycan neftinin müharibə illərində strateji əhəmiyyətindən bəhs edən “Hədəf Bakıdır” filmi nümayiş etdirilmişdir.
Tədbirin açılış mərasimi Mehdi Hüseynzadənin abidəsinin və xatirə muzeyinin yerləşdiyi Nova Qoritsanın Şempas qəsəbəsində baş tutub. Burada Azərbaycanın qəhrəman oğlunun şərəfinə ucaldılmış abidə önünə əklillər qoyulmuş, Mixaylonun xatirəsinə yaradılmış muzeylə tanış olunmuşdur.
Azərbaycanın və Sloveniyanın dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin sədrinin müavini Rafael Hüseynov, Azərbaycan Respublikasının Sloveniya Respublikasındakı səfiri Rövşən Sadıqbəyli, Sloveniyanın ətraf mühit, iqlim və energetika naziri Boyan Kumer, Sloveniyanın prezidentinin xarici siyasət üzrə müşaviri Damyan Bergant, Sloveniya Milli Assambleyasında Azərbaycan ilə parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri Boyan Çebela, Sloveniya-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin prezidenti Andrey Kompara, Nova Qoritsa şəhərinin merinin müavini Marko Tribuşon tədbirin açılış mərasimində çıxış etmişdir.
Tədbir iştirakçıları Mixaylonun 1944-cü ilin noyabrında alman nasistləri ilə ağır döyüşdən sonra həlak olduğu Vitovlye kəndinə baş çəkib, onun həlak olduğu ərazidə yerləşən xatirə lövhəsi önündə əklil qoyub, qəhrəmanın xatirəsini yad edib.
Daha sonra iştirakçılar Trnovo Memorial Parkını ziyarət edərək, burada İkinci Dünya müharibəsi zamanı həlak olmuş azərbaycanlıların xatirəsinə ucaldılmış memorial lövhənin önünə əklillər qoyub. Tədbir çərçivəsində, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Sloveniya Respublikasındakı Səfirliyinin dəstəyi ilə Sloveniya-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyəti ilə əməkdaşlıqda Mehdi Hüseynzadə daxil olmaqla, İkinci Dünya Müharibəsi zamanı bu ərazilərdə vuruşmuş azərbaycanlıların və sloveniyalıların xatirəsinə ehtiram məqsədilə Trnovo Memorial Parkında ucaldılmış “Sülh Skamyası”nın (Peace Bench) açılış mərasimi baş tutmuşdur.
Tədbirin sonunda Çepovan qəsəbəsində Mehdi Hüseynzadənin məzarı ziyarət edilmiş, əklillər qoyulmuşdur.

Press release 09 May 2025
Commemorative event dedicated to the memory of Mehdi Huseynzadeh – Mikhaylo, the brave son of the people of Azerbaijan and Slovenia, the legendary hero, was held in Nova Gorica, Slovenia. As 2025 marks the 80th anniversary since the end of the World War II, during the commemorative event an exhibition dedicated to Azerbaijanis and Slovenians who selflessly fought during the World War II was organized. The documentary produced with the support of the Heydar Aliyev Foundation “Objective Baku”, which reveals the role of the Azerbaijani people in defeating Nazism and the strategic importance of the Azerbaijani oil during the war was screened during the commemorative event.
The opening ceremony of the event took place in Šempas, Nova Gorica, where the monument and memorial museum of Mehdi Huseynzadeh are located. After laying the wreaths in front of the monument of the hero son of Azerbaijan, the participants of the event got acquainted with the memorial museum.
After the national anthems of Azerbaijan and Slovenia were played, speeches were delivered by the Deputy Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Mr. Rafael Huseynov, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Slovenia Mr. Rovshan Sadigbayli, Minister of the Environment, Climate and Energy of the Republic of Slovenia Mr. Bojan Kumer, Foreign Policy Advisor to the President of the Republic of Slovenia Mr. Damjan Bergant, Chair of the Interparliamentary Friendship Group with Azerbaijan at the National Assembly of Slovenia Mr. Bojan Čebela, President of the Slovenia-Azerbaijan Friendship Society Mr. Andrej Kompara and Deputy Mayor of Nova Gorica Mr. Marko Tribušon.
The participants of the event visited the village of Vitovlje, where Mikhaylo heroically died in November 1944 and laid wreaths at the memorial plaque.
Then, the participants of the event visited the Trnovo Memorial Park and laid wreaths at the memorial plaque erected in memory of Azerbaijanis who died during World War II. As part of the event, the opening ceremony of the “Peace Bench”, contributed to the Trnovo Memorial Park by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Slovenia and in cooperation with the Slovenia-Azerbaijan Friendship Society to honor the memory of all Azerbaijanis and Slovenians who fought on these lands and sacrificed their lives during World War II, including the great son of Azerbaijan, Hero Mehdi Huseynzadeh – Mikhaylo, took place.