Azərbaycan-Sloveniya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun Sloveniyaya səfəri baş tutmuşdur
Sloveniya Milli Assambleyasında Azərbaycan ilə parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri Boyan Çebelanın dəvəti əsasında 10-11 fevral 2026-cı il tarixlərində Azərbaycan Respublikası Milli Məclisində Azərbaycan-Sloveniya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Ağalar Vəliyevin və sözügedən işçi qrupun üzvü Heydər Əsədovun Sloveniyaya səfəri baş tutmuşdur.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan parlament nümayəndə heyətinin Sloveniya Respublikasının Milli Assambleyasının prezidenti Urşka Klakoçar Zupançiç, Sloveniya Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Tanya Fayon, Sloveniya Milli Assambleyasında Azərbaycan ilə parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri B.Çebela və üzvləri, infrastruktur, ətraf mühit və məkan planlaşdırılması üzrə komitənin sədri Tomaj Lah, xarici siyasət üzrə komitənin sədr müavini Duşan Stoyanoviç ilə görüşləri keçirilmişdir.
Görüşlər zamanı cari ilin 20 fevral tarixində iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd ediləcəyinə toxunularaq, Azərbaycan və Sloveniya arasında hökm sürən dostluq əlaqələrinin hazırkı səviyyəsindən, tərəflər arasında mövcud parlamentlərarası münasibətlərdən, siyasi dialoqdan məmnunluq ifadə edilmiş, iki ölkə arasında parlamentlərarası əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi, qarşılıqlı maraq kəsb edən müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi ətrafında müzakirələr aparılmışdır.

The working group on inter-parliamentary relations between Azerbaijan and Slovenia has paid a visit to Slovenia.
Mr. Agalar Valiyev, Head of the Working Group on Azerbaijan-Slovenia Inter-parliamentary Relations at the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and Mr. Heydar Asadov, member of the Working Group paid a visit to Slovenia on February 10-11, 2026, upon the invitation of Mr. Bojan Čebela, Chair of the Parliamentary Friendship Group with Azerbaijan at the National Assembly of the Republic of Slovenia.
Within the framework of the visit, the parliamentary delegation of Azerbaijan held meetings with Ms. Urška Klakočar Zupančič, president of the National Assembly of the Republic of Slovenia, Ms. Tanja Fajon Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Slovenia, Mr. B.Čebela, Chair of the Parliamentary Friendship Group with Azerbaijan at the National Assembly and members of the Friendship Group, Mr. Tomaj Lah, Chair of the Committee on Infrastructure, Environment and Spatial Planning, Mr. Dušan Stojanović, Deputy Chair of the Committee on Foreign Policy.
Referring to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries to be celebrated on 20 February 2026, the sides expressed satisfaction with the current level of friendly relations between Azerbaijan and Slovenia, the inter-parliamentary relations and the existing political dialogue. Discussions were held on further strengthening of the inter-parliamentary cooperation, as well as expanding cooperation between the two countries in various areas of mutual interest.