Mətbuat şərhi 18 aprel 2025
17 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Sloveniya Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər və Avropa məsələləri naziri Tanya Fayonu qəbul edib.
Görüşdə ölkələrimiz arasında siyasi əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə olundu, bu yaxınlarda xarici işlər nazirləri səviyyəsində aparılan siyasi məsləhətləşmələr qeyd edildi.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın Balkan ölkələri ilə əlaqələrin inkişafına mühüm əhəmiyyət verdiyini dedi.
Görüşdə ölkəmizin enerji sahəsində Balkan regionu, o cümlədən Sloveniya ilə əməkdaşlığının inkişafına toxunuldu və bu sahədə perspektivlərə dair fikir mübadiləsi aparıldı. İqtisadi-ticari münasibətlərimizin genişləndirilməsi üçün iki ölkənin biznes dairələri arasında əlaqələrin inkişafının vacibliyi vurğulandı.
Söhbət zamanı Orta Dəhlizin əhəmiyyəti qeyd edildi. Bu dəhlizin Avropa ilə Çin arasında iqtisadi-ticari əlaqələrin inkişafında mühüm nəqliyyat arteriyalarından biri olduğu bildirildi və bunun Sloveniya şirkətləri üçün də əlverişli imkanlar yaratdığı vurğulandı. Bu xüsusda, Azərbaycanın və Sloveniyanın limanları arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu.

On April 17, 2025 President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Tanja Fajon, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Republic of Slovenia.
During the meeting, the sides praised the development of political relations between the two countries and highlighted the recent political consultations held at the level of foreign ministers.
President Ilham Aliyev emphasized that Azerbaijan attaches great importance to strengthening ties with Balkan countries.
The discussion also focused on expanding Azerbaijan’s cooperation with the Balkan region, including Slovenia, in the energy sector. The two sides exchanged views on future prospects in this area and stressed the importance of enhancing ties between the business communities of both countries to boost economic and trade relations.
The significance of the Middle Corridor was also discussed during the conversation. It was noted that the corridor serves as one of the key transportation arteries for developing economic and trade relations between Europe and China, presenting favorable opportunities for Slovenian companies. In this context, cooperation between the ports of Azerbaijan and Slovenia was explored.