1-2 sentyabr 2025-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev 20-ci Bled Strateji Forumunda iştirak məqsədilə Sloveniyada səfərdə olub.
Forum çərçivəsində nazir müavini dünyada hökm sürən cari beynəlxalq vəziyyətə həsr olunmuş panel müzakirələrində çıxış edib.
Çıxışda cari ilin 8 avqust tarixində baş tutmuş Vaşinqton sammiti zamanı əldə edilmiş tarixi razılaşmalardan, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi və sülh gündəliyindən bəhs edib, regionda sabitliyin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Çıxışda, həmçinin Azərbaycanın Avropa ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfə, ölkəmizin iştirakı ilə gerçəkləşən irimiqyaslı enerji və nəqliyyat layihələrinə diqqət çəkilərək, "Orta Dəhliz" kimi beynəlxalq nəqliyyat marşrutlarının yaradılmasında və fəaliyyətində Azərbaycanın oynadığı vacib rol barədə məlumat təqdim edilib.
Panel müzakirələri zamanı ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) uğurlu ev sahibliyi və sədrliyi, COP29 çərçivəsində uzun müddət həllini gözləyən bir çox məsələ üzrə əldə edilmiş nailiyyətlərdən və qəbul edilmiş qərarlar barədə danışılıb.

Press release 04 September 2025
Deputy Foreign Minister of Azerbaijan Fariz Rzayev visited Slovenia to participate in the 20th Bled Strategic Forum.
As part of the forum, the Deputy Minister took part in a panel discussion dedicated to the current international situation. In his remarks, Fariz Rzayev spoke about the historic agreements reached during the Washington summit held on August 8, the Azerbaijan–Armenia reconciliation process, and the broader peace agenda, highlighting their importance for regional stability.
The speech also underlined Azerbaijan’s contribution to Europe’s energy security, as well as the large-scale energy and transport projects implemented with Azerbaijan’s participation. Rzayev provided information on the country’s strategic role in the development and operation of international transport routes, including the Middle Corridor.
Panel discussions further addressed Azerbaijan’s successful hosting and presidency of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29). The Deputy Minister highlighted the achievements and landmark decisions made within the framework of COP29 on issues that had remained unresolved for years.