Mətbuat şərhi 18 aprel 2025
Nazir Ceyhun Bayramovun Sloveniya Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər və Avropa məsələləri naziri Tanya Fayon ilə görüşünə dair
17 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Sloveniya Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər və Avropa məsələləri naziri Tanya Fayon ilə görüşüb.
Nazirlər arasında keçirilmiş təkbətək və geniş tərkibdə görüşlər zamanı Azərbaycan və Sloveniya arasında ikitərəfli münasibətlərin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən siyasi dialoqun intensivləşdirilməsi, yüksək səviyyəli təmasların artırılması, müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Görüş zamanı Azərbaycan-Sloveniya münasibətlərinin dostluq, qarşılıqlı hörmət və faydalı əməkdaşlıq prinsiplərinə əsaslandığı qeyd olunub, 2026-cı ildə diplomatik münasibətlərin 30 illiyinin qeyd ediləcəyi vurğulanıb. İkitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişafı baxımından siyasi dialoq, yüksək səviyyəli səfərlər, parlamentlərarası əlaqələr, iqtisadi və humanitar mübadilələrin böyük önəm daşıdığı vurğulanıb.
Tərəflər enerji, yaşıl texnologiyalar, nəqliyyat, İKT, kimya və əczaçılıq, turizm və digər sahələr üzrə əməkdaşlıq imkanlarını, eləcə də iqtisadi-ticarət əlaqələrinin və ticarət dövriyyəsinin genişləndirilməsi və artırılması üçün potensialı müzakirə ediblər. Təbii qaz və energetika sahəsində ötən il ərzində Azərbaycanın “SOCAR” və Sloveniyanın “Geoplin” şirkətləri, eləcə də iki ölkənin Energetika Nazirlikləri arasında imzalanmış sənədlər xüsusilə qeyd olunub.
Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda aparılan bərpa və yenidənqurma prosesi, eləcə də beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri və Ələt Azad İqtisadi Zonası çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinin Azərbaycan-Sloveniya əməkdaşlığı kontekstində böyük əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Tanya Fayona postmünaqişə dövründə bölgədəki vəziyyət, azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa işləri, mina təhdidi ilə mübarizə və məcburi köçkünlərin qayıdışı barədə məlumat verib. Azərbaycan-Ermənistan sülh sazişi üzrə danışıqların hazırkı mərhələsi və bu prosesə mane olan amillər, xüsusilə də Ermənistan Respublikasının konstitusiyasında Azərbaycan Respublikasına qarşı ərazi iddialarına istinadların mövcudluğu və artıq öz əhəmiyyətini itirmiş olan Minsk Qrupu kimi təsisatların ləğv edilməsi məsələləri diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər və beynəlxalq platformalarda əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.
Görüşlərdən sonra mətbuat konfransı keçirilib, nazirlər bəyanatla çıxış edərək, media nümayəndələrinin suallarını cavablandırıblar.

Meeting between the Minister Jeyhun Bayramov and Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Republic of Slovenia Tanja Fajon
On 17 April 2025 Azerbaijan’s Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with Tanja Fajon, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Republic of Slovenia.
The one-on-one and expanded meetings featured discussions on the current state of bilateral relations between Azerbaijan and Slovenia, prospects for development, the intensification of political dialogue, increased high-level contacts, and opportunities for cooperation across various sectors.
The sides emphasized that relations between Azerbaijan and Slovenia are built on friendship, mutual respect, and productive cooperation. They noted that the 30th anniversary of diplomatic relations between the two countries will be marked in 2026.
The ministers highlighted the importance of political dialogue, high-level visits, interparliamentary relations, and economic and humanitarian exchanges in the context of enhancing bilateral and multilateral cooperation.
Discussions also covered cooperation in areas such as energy, green technologies, transport, ICT, chemistry and pharmaceuticals, tourism, and others. They also noted the potential for expanding economic and trade relations, including increased trade turnover.
The parties underlined the significance of agreements signed last year between Azerbaijan’s SOCAR and Slovenia’s Geoplin, as well as between the countries' Ministries of Energy in the field of natural gas and energy.
Minister Jeyhun Bayramov stressed the importance of the reconstruction process in Karabakh and East Zangezur, as well as cooperation opportunities related to international transport corridors and the Alat Free Economic Zone.
He also provided an update on the post-conflict situation in the region, including ongoing reconstruction efforts in the liberated territories, demining operations, and the return of internally displaced persons (IDPs).
Bayramov shared details on the current stage of peace negotiations between Azerbaijan and Armenia, highlighting challenges in the process. He specifically pointed to the presence of territorial claims against Azerbaijan in Armenia’s Constitution and the dissolution of institutions such as the Minsk Group, which he said had lost relevance.
The meeting also included discussions on other issues of mutual interest and prospects for cooperation on international platforms.
Following the meetings, the ministers held a joint press conference and responded to questions from media representatives.