Mətbuat şərhi 26 dekabr 2024
Vyananın Hofburq saray kompleksində yerləşən Avstriya Milli Kitabxanasında “Qarabağ xanlığı: tarixi və mədəni kimlik” albom-kitabının təqdimatına həsr edilmiş tədbir keçirilmişdir.
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin dəstəyi ilə beş dildə nəşr edilmiş kollektiv əsərin müəllifləri Gürcüstan Milli Muzeyinin (GMM) aparıcı əməkdaşlarıdır.
Tədbiri Azərbaycanın Avstriyadakı səfiri Rövşən Sadıqbəyli və Avropanın mədəni-tarixi mərkəzlərindən olan Avstriya Milli Kitabxanasının kuratoru Irmgard Harrer açmışlar.
Tədbirdə Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Elşad İskəndərov, Gürcüstan Milli Muzeyinin baş kuratorunun müavini Tebrone Nadiradze, Roma Sapienza Universitetinin tədqiqatçısı Daniyel Pommier Vinçelli, Almaniyanın Qiesen Universitetinin dosenti, türkoloq alim Mixael Raynhard Hess Qarabağ xanlığının müxtəlif aspektlərinə dair çıxış ediblər.
Tədbirin sonunda “Qarabağ xanlığı tarixi və mədəni kimlik” kitabı Avstriya Milli Kitabxanasına və tədbir iştirakçılarına hədiyyə edilib.

Press release 26 December 2024
A presentation of a book and exhibition on the history of the Garabagh Khanate was held at the Austrian National Library in the Hofburg Palace complex in Vienna.
The book Karabakh Khanate: Historical and Cultural Profile, published in five languages at the initiative of the Heydar Aliyev Foundation and with the support of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, was co-authored by researchers from the Georgian National Museum (GMM).
Rovshan Sadigbayli, Ambassador of Azerbaijan to Austria, and Irmgard Harrer, Curator of the Austrian National Library—one of Europe's major cultural and historical centers—made opening speeches at the event.
Elshad Iskanderov, Ambassador for Special Assignments at the Ministry of Foreign Affairs, Tebrone Nadiradze, Deputy Chief Curator of the National Museum of Georgia, Daniyel Pommier Vincelli, a researcher at the Sapienza University of Rome, Michael Reinhard Hess, an Associate Professor at the Giesen University in Germany and Turkologist delivered speeches on the Garabagh Khanate.
At the end of the event, the book was presented to the Austrian National Library and the participants of the event.